کاربران آنلاین : 2 نفر، کاربران عضو : 0 نفر، کاربران مهمان 2 نفر
یکشنبه 15 تیر 1399
پیام روز:   مهندسان مسئولیت مهمی در قبال سلامت بهره برداران از ساختمان ها و صیانت از سرمایه های ملی دارند

درباره ماهنامه دانش نما

نشريه‌ي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان، ماهنامه‌اي  فني‌ـ تخصصي است با نام «دانش‌نما» كه با روش تحليلي، خبري، آموزشي منتشر مي‌شود. هدف از انتشار اين ماهنامه، ارتقاي سطح دانش و تقويت آگاهي‌هاي مهندسان عضو سازمان، دانشجويانِ رشته‌هاي فني و ساير علاقه‌مندان، در زمينه‌ي مسائل ساختماني، شهري و عمراني است.
نخستين شماره‌ي اين نشريه در آذرماه سال 1371 با عنوان «خبرنامه» و به‌صورت سياه و سفيد به چاپ رسيد؛ خبرنامه‌ از شماره‌ي يازدهم به‌صورت صحافي‌شده و با جلد رنگي منتشر شد؛ در ادامه‏ی روند انتشار و از ابتداي سال 76 ، اين نشريه تبديل به ماهنامه‌اي با گستره‌ي توزيعِ اُستاني گرديد و نام آن از «خبرنامه» به «نما» تغيير يافت كه تركيبي از حروف نخست كلماتِ عبارتِ «نظام مهندسي اصفهان» است. در پي گسترشِ طيف مخاطبان و دامنه‌ي اهداف و فعاليت‌هاي «نما»، با تلاش مسؤولان ماهنامه و سازمان، از ابتداي سال 1380 مجوز پخشِ سراسري ماهنامه اخذ گرديد، و همزمان با انتشارِ سراسري، نام آن به «دانش‌نما» تغيير يافت.
«دانش‌نما» هم‌اكنون با شمارگان 15,000 نسخه منتشر مي‌شود و مخاطبان آن عمدتاً اعضاي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان، مقامات و مسؤولان اجرايي استان و كشور، اعضاي هيأت مديره‌هاي سازمان‌هاي نظام مهندسي سراسر كشور، وزارتخانه‌ها (به‌ويژه سازمان‌ها و زيرمجموعه‌هاي وزارت مسكن و شهرسازي)، دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور، مجامع، ارگان‌ها، سازمان‌ها، تشكل‌هاي صنفيِ مرتبط با ساختمان و شركت‌هاي معتبر ساختماني و تأسيساتي مي‌باشند.
تلاش دست‌اندركارانِ ماهنامه‌ي «دانش‌نما»‌ بر آن بوده است كه همواره مسائل روز و موضوعات علميِ جديد در زمينه‌ي ساختمان، معماري و عمران‌شهري در نشريه مطرح شوند و مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرند. 

 
اسامی اعضای هیأت تحریریه ی ماهنامه دانش نما (دوره ی هفتم)
مهندس عبدالله کوپایی (مدیرمسؤول)
دکتر عباس صنیع زاده (سردبیر)
دکتر سعیده نژادستاری (دبیر بخش معماری و شهرسازی)
مهندس علی پزشکی (دبیر بخش عرمان، نقشه برداری، ترافیک)
دکتر افشین احمدی (دبیر بخش تأسیسات برق و مکانیک)
مهندس آرش بصیری (دبیر بخش خبر و گزارش)
مهندس آرش مستأجران (دبیر ویژه نامه ها)


منشور یا خط‌مشي‌هاي كلان ماهنامه‌

موارد زير تحت‌عنوان خط‌مشي‌هاي كلان ماهنامه‌ي «دانش‌نما» پس از چندين جلسه بحث و تبادل‌نظر، درجلسه‌ي مورخ 86/2/1 با درنظرگرفتنِ مفاد آيين‌نامه‌ي نحوه‌ي اداره‌ي ماهنامه‌ي «دانش‌نما»، به تصويب هيأت‌مديره‌ي سازمان رسيده است.
  • رسالت
مهم‌ترين رسالت ماهنامه‌ي «دانش‌نما» ارتقاي دانش فني اعضا و پرداختن به امور فني، مهندسي و حرفه‌اي در صنعت ساختمان‌سازي بوده، و ماهنامه فاقد هرگونه گرايش سياسي مي‌باشد.
  • جايگاه
ماهنامه‌ي «دانش‌نما» ارگان سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان مي‌باشد كه در چارچوب قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و قانون مطبوعات، ضمن انعكاس اهمِّ اخبار و نظرات سازمان و فعاليت‌هاي هيأت‌مديره به اعضاي سازمان، متقابلاً به درج ديدگاه‌ها، نقطه‌نظرات، پيشنهادها و انتقادات اعضاي سازمان مي‌پردازد.
  • حوزه‌ي فعاليت
ماهنامه‌ي «دانش‌نما» ضمن آن‌كه پرداختن به مسائل فني و مهندسي در حوزه‌ي استان را در اولويت برنامه‌هاي خود دارد، در انعكاس آخرين دستاوردهاي علمي و تجربيِ ايران و جهان در زمينه‌هاي تخصصيِ مهندسي ساختمان جديت خواهدداشت.
  • مواضع
ماهنامه‌ي دانش‌نما به‌عنوان ارگان فني ـ تخصصي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان، كماكان در چالش‌هاي فني و مهندسي استان موضع بي‌طرفانه‌ اتخاذ نموده و ضمن درج كليات موضوع و همچنين با انعكاس ديدگاه‌هاي موافق و مخالف، قضاوت را برعهده‌ي مخاطبان ماهنامه واگذار مي‌نمايد؛ مگر در مواردي كه هيأت‌مديره‌ي سازمان صراحتاً نظر خاصي را اعلام نموده باشد.
  • مخاطب
مخاطبان ماهنامه، اعضاي سازمان به‌طور اخص، و مديران، مسؤولان، فرهيختگان، تصميم‌سازان و دست‌اندركاران ذي‌ربط استان و فارغ‌التحصيلان و دانشجويان رشته‌هاي فني ـ مهندسي به‌طور اعم بوده، و برنامه‌ريزي ماهنامه در راستاي تأمين نيازهاي مخاطبانِ ماهنامه‌ مي‌باشد. ارتقاي فرهنگ عمومي در زمينه‌ي ساخت‌وساز در قالب ديگر فعاليت‌هاي ماهنامه تعقيب خواهد گرديد.
  • خودكفايي
ماهنامه‌ي «دانش‌نما» در چارچوب آيين‌نامه‌ي مالي ـ اداري مصوب، سعي در متوازن نمودنِ هزينه‌ها و درآمدها خواهد نمود، به‌نحوي‌كه خدشه‌اي به اصول و رسالت‌هاي حرفه‌ايِ آن وارد نگردد.
  • توالي انتشار
با توجه به امكانات موجود، در طول هر سال شماره‌هاي عادي هردوماه‌يك‌بار در چارچوبي معين، و ويژه‌نامه‌هاي تخصصي حسب‌نياز انتشار خواهنديافت.
  • ضمائم
روال تهيه و انتشار ضمائم عادي ماهنامه (جهت چاپ اطلاعيه‌ها، بخشنامه‌ها، نامه‌هاي اداري و...) و ضمائم اختصاصي حسب‌نياز، در قطع كوچك و در گستره‌ي توزيع استاني ادامه خواهديافت.
  • سطح علمي
ماهنامه تلاش دارد ضمن حفظ وجه تمايز خود با كتب تخصصي، سطح دانش فني اعضا را به‌ميزاني قابل‌قبول ارتقا بخشد. بنابراين، رويه‌ي نشريه، «علمي/ كاربردي» است.
  • ارتقا
ماهنامه كماكان در سير تكامليِ شكلي و محتوايي، متناسب با فناوري‌هاي نوين حركت خواهدنمود.


اعضای هيأت‌تحريريه‌هاي ماهنامه‌ي دانش‌نما در ادوار گذشته
             دوره             اسامي اعضاي هيأت‌تحريريه                                                                                                 
1372-1371  مهندس جواد نخعي ـ مهندس سید جلال نوريه
1375-1373  دکتر عباس صنيع‌زاده، مهندس عبدالله كوپايي، دكتر محمد مسعود،
 مهندس حسن صلواتي، مهندس مصطفی مهربد
1381 1376  دكتر محمد مسعود، مهندس حسن صلواتي ـ مهندس مجید رضا نقيه،
 دکتر عباس صنيع‌زاده، مهندس عبدالله كوپايي
1384 1382  دكتر شهره خدابخشي، مهندس محمود درويش، مهندس امیرحسین وحيد،
 مهندس مجیدرضا نقيه، آقاي مجید حججي، دکتر عباس صنيع‌زاده، مهندس عبدالله كوپايي
1387 1385  دکتر عباس صنيع‌زاده، مهندس عبدالله كوپايي، مهندس لیلا پهلوان‌زاده،
 دكتر محمدرضا قانعي، مهندس‌ رابین صديق‌پور، مهندس علیرضا قنادي‌اف،
 مهندس امیریاشار فيلا
1388-1390  دکتر عباس صنيع‌زاده، مهندس عبدالله كوپايي، دکتر مریم قاسمی،
 مهندس امیرحسین افراسیابی، دکتر علیرضا قاری قرآن، مهندس ایرج امینی،
 مهندس علیرضا صلواتی